ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Máme za sebou první rok projektu na podporu duševního zdraví v rodinách ve Zlínském kraji

24 dubna, 2024

Téma duševních obtíží v rodinách je jedno z nejčastějších témat, které pracovníci s klienty Poradenského a krizového centra řeší. Na tento aktuální problém reaguje projekt, jehož cílem je především podpora rodin, ve kterých má dítě nebo rodič/pečující osoba duševní potíže.

Díky projektu došlo k rozšíření Sociálně aktivizačních služeb pro rodiny s dětmi – služba nově působí v celém Zlínském kraji a posílený tým sociálních pracovnic SAS má v týmu navíc psycholožku, která v případě potřeby doprovází své kolegyně při práci v ambulanci i v terénu.

„Nejčastěji se na nás obracejí rodiče, kteří řeší situace spojené s duševními obtížemi svých dětí. Tyto situace mají vliv na běžný denní režim a pro fungování rodin je to velmi náročné. Konkrétně řešíme například úzkostné stavy, kdy děti odmítají docházet do školy, sebepoškozování, poruchy chování. Potkáváme se i s dětmi, které mají diagnostikované ADHD, ADD, což se projevuje zejména impulzivním chováním, zapomínáním, nepozorností a následně také potížemi ve školním prostředí. Dospělým jsme oporou hlavně při psychické a fyzické vyčerpanosti,“ říká Adéla Gregor, vedoucí služby.

Díky projektu vznikl web www.nastejnevlne.cz Děti, dospívající, rodiče i odborníci zde najdou kontakty a možnosti pomoci, včetně odkazu na Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi i katalog sociálních služeb Zlínského kraje. Zde jsou také volně ke stažení newslettery, které se zaměřují na aktuální témata v oblasti duševního zdraví a jsou směřovány především rodičům a rodinám.

Důležitým aspektem projektu je meziresortní spolupráce a podpora komunikace odborníků napříč obory. Kromě účasti a prezentace činnosti organizace a projektu na mnoha akcích napříč ČR se uskutečnily také cíleně organizované kulaté stoly a kazuistické semináře.

„Význam kazuistických seminářů vnímáme hlavně pro pracovníky v pomáhajících profesích, kteří se jako první dostávají do kontaktu s rodinami, ve kterých má někdo z jejich členů duševní obtíže. Díky seminářům získávají větší jistotu v tom, jaké kompetence mají jednotlivý zapojení odborníci z resortů školství, zdravotnictví, sociálních služeb a dalších. Lépe jsou tak schopni cíleně doporučit odpovídající formu podpory.“ Doplnil ředitel organizace Marek Mikláš

Projekt se také zaměřuje na vzdělávání pracovníků organizace napříč všemi službami v kontextu problematiky, což je s ohledem na neustále se měnící témata nezbytné. Velký význam má pro pracovníky také podpora mentorů a supervize.

Partnery projektu jsou Zlínský kraj a Nadační fond Kapka naděje, se kterou navíc organizace spolupracuje i na aktivitách v rámci Zlín Film Fest a na dokumentu České televize „Co je ti? Nic!“.

Skip to content