SAS
Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi
Podpora celé rodiny a její aktivizace v tíživé životní situaci, jako jsou např. potíže v rámci duševního zdraví, ztráta bydlení, obtíže s hospodařením či zadlužením, výchovné a vzdělávací obtíže aj.
Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi
Divadelní 3354, Zlín (vchod ze zadní strany budovy – od kašny, I. patro)
sas@pkcentrum.cz
703 178 690
Kontakt
call +420 703 178 690
Pro koho je služba určena?
Cílovou skupinou naší služby jsou:
- Rodiny s dětmi ve věku od 0 do 18 let, které se ocitly v obtížené životní situaci, kdy je ohrožen vývoj dítěte a rodiče nedokáží bez pomoci tuto situaci překonat.
- Rodiny s dětmi ve věku 0–18 let, u kterých se objevují duševní obtíže nebo jsou ohroženy vznikem duševního onemocnění.
- Rodina, kde došlo k dočasnému umístění dítěte mimo biologickou rodinu (ústavní péče, NRP) a zároveň rodina usiluje o navrácení dítěte zpět do rodiny.
Jak to funguje?
Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi (SAS) poskytují podporu rodinám, které se ocitly v tíživé životní situaci, jako jsou např. potíže v rámci duševního zdraví, ztráta bydlení, obtíže s hospodařením či zadlužením, komunikační problémy, výchovné a vzdělávací obtíže s dětmi…
Začínáme tím, že se společně domluvíme na schůzce, nejčastěji telefonicky, ale můžete nás kontaktovat i emailem, nebo osobně. Je možné se setkat u Vás v domácnosti, nebo někde, kde je to pro Vás příjemné. Rádi se s Vámi setkáme i v našich prostorech ve Zlíně.
Klademe důraz na aktivní spolupráci nejen s blízkými osobami dítěte, ale i s dalšími odborníky, kteří jsou s danou rodinou v kontaktu a mohou svým vlivem přispět ke zlepšení situace rodiny.
Služba je dobrovolná a bezplatná.
Poslání
Posláním SAS PKC je poskytnout rodině s dítětem, která se nachází v obtížné životní situaci, nebo ve které se nachází osoba s duševními obtížemi, podporu a pomoc, a to zejména v přirozeném prostředí. Podle potřeb rodiny je podpora zaměřena na rozvoj sociálních, rodičovských a občanských kompetencí osob pečujících o dítě, včetně osob z širšího sociálního okolí.
Cíle služby
Cílem služby je zapojení a aktivizace členů rodiny do řešení jejich nepříznivé životní situace. Snahou je obnovit narušené funkce rodiny a tím minimalizovat dopady, které by mohly ohrožovat vývoj dítěte, prevence umístění dítěte do náhradní rodinné nebo institucionální péče. Cílem je také podpora a pomoc dětem a rodičům, pečujícím osobám s duševními obtížemi, aby dokázali žít navzdory psychickým potížím smysluplný, plnohodnotný život, a aby děti vyrůstaly ve svém přirozeném prostředí.
Zásady služby
- Respektující, neutrální a důstojný přístup
- Princip profesionality
- Individuální přístup
- Svobodné a dobrovolné rozhodování
- Princip aktivizace
- Interdisciplinarita a komplexnost
- Mlčenlivost