Máte zájem stát se náhradním rodičem – pěstounem? Zuzana Maderová z Centra náhradní rodinné péče v rozhovoru pro Český rozhlas Zlín
4 prosince, 2023
Zuzana Maderová, vedoucí Centra náhradní rodinné péče, byla hostem Českého rozhlasu Zlín. Podrobně zde popsala celý proces, který čeká zájemce o roli náhradního rodiče a představila naši službu a roli soc. pracovnic, které doprovází pěstounské rodiny ve Zlínském kraji.
Přinášíme Vám úryvek rozhovoru, celé povídání si můžete poslechnout zde.
Co je přesně pěstounská péče?
Pěstounská péče je péče pěstouna o dítě. Pěstoun je odpovědný za výchovu dítěte ale nevzniká zde právní vztah jako mezi rodičem a dítětem, pěstoun nemá vyživovací povinnost, zajišťuje dítěti potřeby v běžných záležitostech. K zásadním rozhodnutím jako je např. výběr mateřské nebo základní školy, tam je stále potřeba souhlasu zákonného zástupce, tedy biologického rodiče.
Pěstounská péče by měla být dočasná péče, měl by to být prostor pro rodiče, aby si upravili podmínky, aby si dítě mohli vzít do péče zpět. Někdy to ale není možné, rodiče třeba opravdu nejsou kompetentní, aby roli rodiče plnili, a tak se hledá pro dítě stabilní náhradní rodina. Pak je pěstounská péče dlouhodobá a dítě zůstává u pěstounů až do 18 let věku.
Je pěstounů aktuálně dostatek?
Tenhle problém je dlouhodobý, pěstounů máme málo – a to pěstounů na přechodnou dobu, kteří zajišťují péči o dítě v krizovém období jeho života, tak i pěstounů dlouhodobých, kteří by mohli převzít do péče děti, které se nemohou vrátit do své biologické rodiny.
…
Jaká cesta čeká zájemce, pokud by se chtěl stát pěstounem?
Když do naší organizace přicházejí zájemci o náhradní rodinnou péči, poskytujeme jim informace, co to je a co obnáší pěstounství, jaké děti přichází do náhradní rodinné péče, s čím se pěstouni mohou potkat, jaká zde mohou být úskalí. Po předání těchto informací zájemce odkazujeme na Orgán sociálně právní ochrany dětí, pracoviště Náhradní rodinné péče, kde s nimi sociální pracovnice projdou náležitosti, vyplní dotazníky, žádost, udělají šetření v domácnosti, zjistí zdravotní stav, trestní bezúhonnost, socioekonomické poměry. Toto stanovisko se pak předává krajskému úřadu. Tady zas proběhne další posouzení žadatelů, zjišťuje se motivace, probíhá psychologický posudek. Žadatelé se následně zařazují do tzv. odborné přípravy, kterou také zajišťujeme – aby člověk mohl být pěstounem, musí tuto odbornou přípravu absolvovat. Proces je dlouhý, může trvat i rok, rok a půl, záleží na okolnostech, které proces provázejí.
Kdy končí dlouhodobá pěstounská péče a co to pro dítě znamená?
Pěstounská péče může skončit dvěma způsoby, a to buď dosažením 18 let věku dítěte, anebo skončí na návrh pěstouna, rodiče či dítěte samotného – v takovém případě ovšem o ukončení náhradní rodinné péče rozhoduje soud. Když k nám do organizace přijdou zájemci, tak se ptají, co s dítětem pak je, když má 18 let.. zde je zas několik možností a velmi záleží na vztazích mezi pěstounem a dítětem. Takže někdy dítě zůstává nadále v rodině, někdy se chce hned osamostatnit nebo se vrací zpátky do biologické rodiny.
Jaká jsou práva a povinnosti pěstounů, jaké jsou finanční podmínky náhradní rodinné péče i jaké obavy zájemci o pěstounství nejvíce řeší, to vše si poslechněte v celém rozhovoru na webu Českého rozhlasu Zlín https://www.mujrozhlas.cz/apetyt/poradna-se-zuzanou-maderovou-z-centra-nahradni-rodinne-pece-ve-zline-ktera-povzbudi-zajemce
Centrum náhradní rodinné péče doprovází téměř 60 pěstounských rodin ve Zlínském kraji. Více informací o službě včetně kontaktu najdete zde https://pkcentrum.cz/nase-sluzby/centrum-nahradni-rodinne-pece/