CNRP
Centrum náhradní rodinné péče
Podpora pěstounských rodin formou doprovázení a psychologického, výchovného a sociálního poradenství.
Centrum náhradní rodinné péče
U Náhonu 5208, Zlín
cnrp@pkcentrum.cz
733 550 939
Kontakt
call +420 733 550 939
Pro koho je služba určena?
Náhradní rodiče (osoby pečující, osoby v evidenci), kteří mají s Poradenským a krizovým centrem, p.o. (PKC) uzavřenou dohodu o výkonu pěstounské péče a členové jejich rodiny (např. biologické děti).
Děti svěřené do péče osob, které mají uzavřenou dohodu s PKC, jejich rodiče a jiné blízké osoby.
Žadatelé o zprostředkování osvojení a pěstounské péče a jejich děti (účastníci příprav zajišťovaných PKC).
Jak to funguje
Na základě pověření organizace k výkonu sociálně právní ochrany dětí jsme oprávněni uzavírat s osobami pečujícími dohodu o výkonu pěstounské péče.
Maximální kapacita rodin, které mohou být CNRP doprovázeny, je 50 rodin.
Aktuálně máme volnou kapacitu k uzavírání dohod o výkonu pěstounské péče.
V případě zájmu nás neváhejte kontaktovat.
Nabízíme
- Doprovázení pěstounských rodin.
- Psychologické poradenství a psychoterapie.
- Poradenství ve vývojových potřebách dětí a speciálně pedagogických otázkách.
- Poradenství v otázkách náhradní rodinné péče, sociální poradenství.
- Krizovou intervenci.
- Výchovné poradenství.
- Individuální a skupinovou reflexi pěstounů.
Dle pověření k výkonu sociálně-právní ochrany vykonáváme tyto činnosti:
- Uzavírání dohod o výkonu pěstounské péče podle § 47b zákona SPOD.
- Poskytování výchovné a poradenské péče osobě pečující, s nímž pověřená osoba uzavřela dohodu o výkonu pěstounské péče (§ 47b).
- Pořádání přednášek a kurzů zaměřených na řešení výchovných, sociálních a jiných problémů souvisejících s péčí o dítě.
- Zajišťování a provádění příprav žadatelů o zprostředkování osvojení nebo pěstounské péče k přijetí dítěte do rodiny.
Cílem služby doprovázení pěstounských rodin je poskytnout podporu rodinám, které přijaly dítě do pěstounské péče, kdykoli v průběhu pěstounské péče. Adaptace dítěte na novou rodinu (a ostatních z rodiny na nového člena) nebývá snadná. Nejen v průběhu této fáze, ale také po ní v rámci každodenních situací často pěstouni řeší otázku, jak dítě a ostatní členy rodiny optimálně podporovat, rozvíjet a jak předcházet možným potížím. Služba doprovázení Vám může pomoci vytvořit prostor pro reflexi nad rodinnou situací a pomůže vám rozšířit možnosti, jak posílit rozvoj dítěte a celé rodiny. Uvítáme i zapojení dětí do spolupráce, například pokud si potřebují ujasnit své místo v rodinných vztazích. Ve službě doprovázení se Vám bude věnovat a naslouchat vždy jedna konkrétní sociální pracovnice – průvodkyně, která se s Vámi bude setkávat na základě společné dohody. Tato služba staví na předpokladu, že vzájemný kontakt bude probíhat jako dlouhodobá spolupráce.
Nabízíme Vám pomoc při zhodnocení schopností a dovedností dítěte, pomůžeme s nácvikem běžných dovedností (např. sebeobsluha, hra, komunikace, potíže s učením), předáme kontakty na odborníky (lékař, psycholog, speciálně-pedagogické centrum atd.), informace ke specifickým obtížím a projevům dětí, doporučíme zajímavé akce (semináře, vzdělávání apod.). Budeme společně hledat možnosti, jak dítě rozvíjet, a případně hledat vhodné návazné služby pro dítě (např. předškolní a školní zařízení, mateřská centra). Dále budeme nápomocni v orientaci pěstounů a dítěte při přípravě na budoucí povolání.
Situace krize může zastihnout kohokoliv. Ukazuje se, že pro překonání krize může být velmi užitečné, když s ní člověk nezůstane sám, ale má někoho, kdo jeho situaci pochopí, pomůže nad ní vytvořit určitý nadhled a pomůže hledat cesty, jak jí bezpečně projít. V našem centru jsme připraveni Vás provést náročnou situací tak, aby se pro Vás stala zvladatelnou.
Supervize Vám napomůže vnímat a reflektovat vlastní myšlenky, pochybnosti, obavy, otázky, názory a starosti spojené s výchovou dítěte v bezpečném prostředí. Může Vám nabídnout lepší porozumění prožívané situaci, získání nadhledu, uvolnění napětí a přinést další nápady, jak využít vlastní schopnosti nebo schopnosti jiných. Supervize také pomáhá předcházet pocitu vyhoření.
Psychologické poradenství je většinou kratší formou psychologické podpory. V rámci něj můžeme spolu přemýšlet o tom, co by pro Vaši situaci mohlo být nápomocné a jak to zařídit. Psychologické poradenství nemusí být užitečné jenom pro toho, kdo má nějaký problém, ale také pro ty, kdo se chtějí v nějaké oblasti více rozvinout nebo posunout.
- poradenství v období adaptace dítěte – získání přehledu v nové situaci, například kde hledat pomoc
- pomoc při kontaktu s biologickou rodinou (možnost asistovaných setkání za účasti sociální poradkyně)
- identita rodiče, dětí
- přechod dětí z ústavního zařízení do pěstounské péče, odchod dítěte z pěstounské péče
- různé otázky sociálně-právní
V rámci výchovného poradenství s Vámi budeme rádi sdílet Vaši zkušenost a Vaše starosti s výchovou. Budeme Vám pomáhat na základě Vaší dosavadní zkušenosti hledat způsoby, jak své výchovné kompetence rozšiřovat a jak napomáhat formování osobnosti dítěte.
Poslání
Posláním CNRP je posilování hodnot rodiny s dítětem v náhradní rodinné péči a spoluvytváření podmínek pro zdravý vývoj dětí v náhradních rodinách a jejich možný návrat do biologické rodiny.
Cíle služby
- Napomáhat rodině v období přijetí dítěte do náhradní rodiny a v jiných obtížných či krizových situacích.
- Přispívat k všestrannému rozvoji dětí v náhradní rodině a posilovat jejich zdravé sebepojetí.
- Zachovávat, rozvíjet a podporovat původní rodinné vazby dítěte s předpokladem možného návratu do biologické rodiny (pokud je toto pro dítě a jeho vývoj bezpečné).
- Rozvíjet schopnosti, dovednosti a odbornost náhradních rodičů v péči o dítě, vytváření prostoru pro rozvoj klienta v jeho kompetencích při výkonu náhradní rodinné péče.
Zásady služby
- Zájem dítěte
- Důvěra
- Diskrétnost
- Respekt
- Spolupráce
- Zplnomocnění